מחזירים אותך לפעילות

Logo_Final.png

איתי פיזיותרפיה ואוסטאופתיה

קליניקת בוטיק ברחובות

מאמרים בנושא צוואר

 

איך הראש קשור?

הראש הממוצע הוא משקולת של כ- 8 עד 12 קילוגרם המאוזנת על גבי עמוד השדרה הצווארי.

כשהראש מאוזן מעל עמוד השדרה הצווארי אין לגוף קושי לתמוך בו. 

דמיינו החזקה של מקל מטאטא כשהצד של המברשת פונה מעלה. כאשר אמצע המברשת ישירות מעל כף היד שמחזיקה, אין כמעט קושי לשמור על האיזון של המקל.

מה קורה כשהראש נוטה?

במידה והראש נוטה קדימה, נוצרים עומס ועליה במתח של השרירים, הגידים והרצועות, רק במטרה לשמור על הראש במאוזן. זה גורם לעייפות שרירית ולכאבים בצוואר, בשכמות ובגב העליון.

באותו אופן עם החזקת המטאטא ההפוך, ברגע שנטה את המברשת קדימה נצטרך לעבוד קשה יותר במטרה לשמור על המקל מאוזן ונאמץ את שרירי האמה ושורש כף היד.

Female Athlete

ומה עם האגן?

האגן מהווה את הבסיס עליו יושבות חוליות עמוד השדרה (הבנויות כמו מגדל קוביות) ולכן משפיע באופן ישיר על מנח הראש. במידה והאגן אינו ממוקם במנח המתאים ייווצר מתח מוגבר על יתר החוליות שמעליו.

מנח תקין של האגן הוא כזה שהחוליות שיושבות עליו לא נוטות קדימה או אחורה (כמו שקורה במצבים של הקשתה לאחור או כיפוף מוגבר).

אחת הדרכים לנסות ולהרגיש את השפעת מנח האגן על הצוואר היא לשבת ולהבליט את הישבן לאחור או לפנים ולהרגיש את האפקט שנוצר על הראש והצוואר.

מה אפשר לעשות?

מנח ראש קדמי היא אחת הסטיות הנפוצות ביותר בעולם המערבי. תנוחה זו היא תוצאה של הרגלי היומיום כמו ישיבה ממושכת מול מסך, שינה עם הרבה כריות מתחת לראש, נהיגה ממושכת, קוצר ראייה ועוד.

אם סובלים מכאבי צוואר, שכמות או גב, כדאי להגיע לבדיקה כדי לאבחן את היציבה, לאתר את כל הגורמים התורמים לכאב ולהתאים תכנית טיפולים.

מצוואר ועד אגן

Logo_Final.png